Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lunak

Měl bych ještě jednu teorii

Straší tam některý z českých politiků, který se snaží odvést pozornost od křiváren páchaných v parlamentu za zády voličů. Nebo to bude Řápková, které z jejího studia na plzeňských právech už straší ve věži...

0/0
6.11.2009 20:56

Muf Puf

Pokud

ještě někdy uvidíte přeskakovat el.jiskry mezi plynovým a vodovodním potrubím, utíkejte, co vám nohy stačí! V tom objektu je totiž fušersky provedeno uzemnění jednoho z těchto  potrubí a je to předpoklad pořádné řachy!;-)

0/0
6.11.2009 18:34

Eric_Best

Re: Pokud

a zároveň pochybuji, že by se to nedalo změřit (na tom zmíněném měření voltmetrem asi bylo něco špatně)...

0/0
7.11.2009 22:17

Lukáš Jelínek

Re: Pokud

To měření bylo v pořádku a důvod nenaměření jsem již dostatečně vysvětlil. Pod pojmem "přeskakování jisker" jsem měl na mysli sotva znatelné jiskření, ne jiskry skákající na centimetrové vzdálenosti. Mohu uvést ještě jeden podobný příklad, kde to už taková legrace nebyla. Tesla Strašnice vyráběla v roce 1990 televizor značky GoldStar, který neměl úplně galvanické oddělení od sítě. U starých TV (50.-60.léta) to bylo normální, nicméně tohle byl výrazně pozdější výrobek. Při "vhodné" poloze zástrčky v zásuvce se napětí (byť přes relativně velký odpor) dostávalo do pláště (opletení) anténního kabelu a bylo proti zemi cca 160 V. Nejenže to šlo změřit, ale když se člověk dotýkal tohoto pláště a například vodovodu nebo kolíku v zásuvce, byl protékající proud cítit (napětí za této situace kleslo na cca 60 V). Nepopisuji to samozřejmě úplně technicky správně, snad mi prof. Haasz nebude chtít po 10 letech zpětně odebrat absolovanou zkoušku z el. měření (teď je v Česku takové odebírání v módě).

0/0
8.11.2009 0:17

Luboko

....

;-DRv8-o ;-€;-O

0/0
6.11.2009 18:28Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz