Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je Linux bezpečnější než Windows

10. 09. 2008 15:46:22
Linux je z principiálních a historických důvodů bezpečnější než Windows. Tedy nejen Linux, ale mimo jiné Linux. Proč tomu tak je? Ne, nebude řeč o veřejně dostupných zdrojových kódech, o kvalitním návrhu a implementaci atd., nic takového. Ten důvod je zcela prozaický, triviální, ale přitom nesmírně důležitý.

Odpůrci systému Linux tvrdí, že bezpečnost tohoto systému (tedy především že se prakticky nevyskytují viry, spyware, dialery a další škodlivý software) je dána tím, že je tak málo rozšířený, že se nikomu nevyplatí pro něj nějakou havěť tvořit. To je sice částečně pravda (ještě posílená tím, že zatímco Windows se vyskytují běžně jen v několika málo verzích, kdežto Linux má mnoho distribucí, což komplikuje tvorbu škodlivého kódu), ale ten skutečný důvod je jinde.

Linux (resp. obě části základního systému, tedy samotný Linux i GNU) byl od svého vzniku vytvářen jako víceuživatelský systém, podobně jako většina unixových systémů. Víceuživatelský nejen v tom smyslu, že se na jednom počítači může střídat více lidí, ale že jich může také více pracovat ve stejný okamžik, aniž by si vzájemně překáželi (jen sdílejí procesory, paměť atd.). Proto také bylo od počátku jasně určeno, kam má uživatel přístup, kam může zapisovat. Vypadá to tak, že má každý uživatel svůj domovský adresář a kromě něj (a případně kromě místa pro dočasné soubory apod.) nesmí zapisovat nikam. Tento koncept dodržovali a dodržují tvůrci téměř všech programů.

Každý uživatel pracuje pod svým vlastním uživatelským účtem. Co to ve výsledku znamená? Že ať program dělá cokoliv, pokud není v systému nějaká díra, nemůže ohrozit data jiných uživatelů, nemůže ohrozit nebo infikovat nainstalované programy ani systém jako takový. Pokud se něco stane, pak výhradně na souborech toho uživatele, který spustil příslušný škodlivý kód.

Naopak Windows jsou od počátku výrazně jednouživatelské systémy - ve své řadě jdoucí přes verze 95, 98 a ME dokonce v tom smyslu, že něco jako domovské adresáře vůbec neexistuje. Sice řada Windows NT a 2000 už šla jinou cestou, domácí uživatelé (i mnoho firemních) ale měli ty vysloveně jednouživatelské systémy.

Tvůrci programů proto řešili, kam zapisovat data, se kterými program pracuje. Řešili to různě, velmi často ale tak, že zapisovali přímo do adresáře, kde byl program nainstalován. Bylo to nejjednodušší. Když se pak Microsoft v zájmu bezpečnosti snažil přejít plně na koncept oddělených uživatelů s omezeným přístupem, tvrdě narazil. Dokonce z tohoto i dalších důvodů vznikl systém Windows ME, kde bylo zabezpečení oproti Windows 2000 výrazně slabší.

Ještě u systému Windows XP je standardní stav takový, že uživatel pracuje s plnými (administrátorskými) právy a může zapisovat kamkoliv. Tedy nejen on, ale i veškerá havěť, která se může na počítači vyskytnout. Problematických programů, jejichž tvůrci dosud nevzali na vědomí existenci domovských adresářů a zapisují i leckam jinam, je stále ještě dost - proto ani Windows Vista není z tohoto pohledu zcela bez problémů. Sice už si program nemůže dělat, co se mu zlíbí (pro některé má Vista dokonce zvláštní prostředí - aby program nepoznal, že mu není dovoleno všechno), ale časté vyskakování potvrzovacích dialogů vede k tomu, že uživatel už brzy ani nevnímá, co to vlastně potvrzuje.

Čili hlavní důvod, proč je Linux bezpečnější, tkví právě v tom, že práce v prostředí s omezenými právy je u něj nesrovnatelně přirozenější než u Windows. Tam to bude trvat ještě hodně dlouho, než se situace "normalizuje" a kdy si aplikace zcela přestanou dělat nároky na přístup tam, kam by ho mít neměly.

Autor: Lukáš Jelínek | středa 10.9.2008 15:46 | karma článku: 23.30 | přečteno: 2062x


Další články blogera

Lukáš Jelínek

Andrej Babiš vyzývá úředníky k porušení služebního zákona

Končící ministr financí Andrej Babiš pozval zaměstnance ministerstva k sobě na Čapí hnízdo. Kdo pozvání přijme, poruší služební zákon, protože ten zakazuje přijímat výhody v částce nad 300 Kč.

18.5.2017 v 22:45 | Karma článku: 32.06 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Lukáš Jelínek

EET odkryje rodná čísla podnikatelů

Jedním z málo známých důsledků zavedení EET bude zveřejnění rodných čísel všech fyzických osob, které budou EET podléhat. Týká se to jak živnostníků, tak i svobodných povolání.

8.11.2016 v 20:46 | Karma článku: 41.27 | Přečteno: 6155 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

René Melichar

Co se ještě dovím aneb klička na tkaničce

Mého malého modrého sršáně postihla mrtvice. Tedy ona to úplně mrtvice nebyla, spíš můj vůz k smrti vyděsil policejní maják, pročež se jízdně roznemohl. Tedy on osobně by mohl, možná by i jezdit chtěl,

22.3.2018 v 9:00 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 236 | Diskuse

Helena Vlachová

Co je to za lidi

Pán, o němž jsem psala ve svém blogu "I tohle se může stát", včera zemřel. Zatímco se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku, pán se již z umělého spánku neprobudil

22.3.2018 v 6:27 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Virtuální lékaři

Návštěvu lékaře si odpouštím. Tedy fyzicky. Naopak virtuálně některé vybrané lékaře navštěvuji. Dva z nich, resp. jejich klinická pracoviště, jsem i navštívil.

21.3.2018 v 18:23 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 408 | Diskuse

Libuse Palkova

Stromy a my

Jednou jsem z autobusu uviděla strom, který mě natolik zaujal, že jsem neváhala hned na příští stanici vystoupit a pěšky se vrátit, abych si ho mohla vyfotit.

21.3.2018 v 17:42 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 482 | Diskuse

Karel Trčálek

Samořiditelné auto poprvé zabilo člověka

Samořiditelné auto kdesi v USA poprvé zabilo člověka. Kam tuto událost zařadit v bohatých dějinách lidstva? Jistě, jeden zabitý človék ještě samořiditelné jaro nedělá

21.3.2018 v 16:47 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 237 | Diskuse
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.