Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On-line evidence tržeb v kostce, aneb týká se to i vás

27. 02. 2015 21:30:25
Co všechno přinese zákon o on-line evidenci tržeb? Koho se týká? Co všechno se bude evidovat? Jaké sankce komu hrozí? Odpovědi na tyto otázky přináší následující odstavce.

Chystaný zákon o povinné on-line evidenci tržeb je zatím ve fázi připomínkování návrhu, takže je dost možné, že se ještě změní, než půjde do dalšího schvalovacího procesu. Ovšem protože jde o velmi zásadní zásah do soukromí a do svobody podnikání, je na místě se jím zabývat už teď. Ne každý má sílu si návrh přečíst, tento článek má proto za cíl velmi stručně a bez suché právnické mluvy shrnout, co nás při schválení čeká.

Kdo všechno bude muset evidovat tržby?

Krátce řečeno: každý, kdo podniká. Nezáleží na tom, v jakém oboru, jestli jako fyzická či právnická osoba. Nezáleží ani na tom, jestli má stálou provozovnu nebo třeba jen dochází k zákazníkům. A ani na tom, jestli je to činnost provozovaná „naplno“ nebo jen jako přivýdělek k zaměstnání, studiu či důchodu. Kdo tedy například bude muset on-line evidenci tržeb používat:

  • restaurace, hotely, penziony, ubytovny
  • kamenné obchody (maloobchody, velkoobchody)
  • stánkoví prodejci, podomní a pouliční prodejci
  • internetové obchody, poskytovatelé internetových služeb všeho druhu
  • řemeslníci (ať už pracují ve své dílně nebo jen u zákazníků)
  • výrobci všeho možného
  • lékaři (i veterinární), fyzioterapeuti, maséři, nemocnice...
  • lidé vykonávající „svobodná povolání“ (umělci, sportovci, softwaroví vývojáři, spisovatelé...)
  • zemědělci, vinaři, včelaři...

Uvedený výčet není rozhodně vyčerpávající, má spíš ilustrativní cíl. Povinná on-line evidence tržeb se nebude týkat těch, kdo mají jen nahodilé nezávislé příjmy (např. prodávají přebytek ovoce ze zahrady).

Jaké tržby se budou evidovat?

Opět stručně: všechny kromě bankovních převodů. Tedy zejména platby v hotovosti a kartou, dále šekem, směnkou, poukázkou (i stravenkou) nebo tzv. peněžními jednotkami. Co si pod takovými jednotkami představit, těžko říct (důvodová zpráva to nekomentuje), ale mohou to být třeba bitcoiny nebo jiná virtuální měna. Nebudou se evidovat tržby, které mají nahodilý charakter – například když firma odprodá zaměstnanci nějaký vyřazovaný majetek.

Co je potřeba si pořídit?

Ve stručnosti: počítač a tiskárnu. Bude to fungovat tak, že se při placení odešlou ministerstvu financí údaje o příjmu, zpět přijde unikátní číslo účtenky a to se společně s dalšími údaji vytiskne na účtenku. Počítač tak bude moci být obyčejný osobní počítač (notebook, tablet, chytrý telefon) s tiskárnou, s připojením na Internet a se softwarem, který bude umět komunikovat se systémem ministerstva financí. Nebo to může být kompletní pokladna, která bude vše potřebné obsahovat a jen se připojí k elektřině a případně k internetovému připojení (pokud nebude obsahovat SIM kartu pro mobilní připojení). Velké firmy si nechají přizpůsobit svůj informační systém, který používají.

Jaký program půjde pro odesílání dat a tisk účtenek použít? Lze očekávat, že se ve všech běžných účetních programech příslušný funkce objeví, takže ji bude stačit jen začít používat. Další možností budou specializované programy (které určitě vzniknout), případně nějaké vlastní řešení. Anebo si koupit kompletní pokladnu.

Tiskárna není nezbytně nutná, zákon její použití nenařizuje. Ale vzhledem k tomu, jak širokou škálu údajů zákon ukládá na účtence uvádět (přičemž může ministr vyhláškou kdykoli přidat další), je například u stánkového nebo pouličního prodeje tiskárna faktickou nezbytností. Na druhou stranu řemeslník pracující u zákazníka může účtenku vypsat i ručně podle údajů z počítače, pro usnadnění práce na předtištěný formulář nebo s použitím speciálního razítka.

Dále bude potřeba se zaregistrovat a získat identifikátor poplatníka. Jsou dvě možnosti, jak to udělat: datovou schránkou (kdo ji má) nebo přes tzv. kontaktní místo veřejné správy (Czech Point). Nemáte-li tedy datovou schránku, budete si muset udělat cestu na poštu, obecní úřad apod., a to i při každé změně, například přidání nové pokladny.

Co se bude odesílat na ministerstvo?

Krátce řečeno: co si ministr vymyslí. Zákon obsahuje seznam položek, které se budou vždy odesílat, ale další položky bude moci ministr doplnit svou vyhláškou. Podle samotného zákona se tedy nebude muset odesílat například popis zboží nebo služby, ale pokud ministr uzná za vhodné, bude to tam moci později přidat. Nebo něco jiného. Domyslete si sami.

Jak je to s převzetím účtenky?

Podnikatel musí při zaplacení vystavit účtenku a zákazník ji musí převzít. U pokladny bude muset být cedule, na které bude povinnost převzít účtenku uvedena (přesná podoba bude určena vyhláškou). Pokud zákazník účtenku nepřevezme, poruší zákon – ale je otazné, zda za to hrozí nějaká sankce, protože je zákon dost nejasný. Nejspíš bude tato část ještě upřesněna.

Jaké sankce hrozí?

Různé, od napomenutí (jen pro některé případy), přes pokuty, až po uzavření provozovny nebo ukončení činnosti. Kontrolní orgány – což budou finanční úřady a Celní správa – budou moci také uložit předběžné opatření a okamžitě uzavřít provozovnu nebo pozastavit činnost. O oprávněnosti se bude rozhodovat až následně.

Co když nepůjde Internet?

Když internetové připojení nepoběží nebo poběží moc pomalu, bude možné vystavit účtenku bez identifikátoru z ministerstva a údaje odeslat dodatečně (do 48 hodin). „Mezní dobu odezvy“ si sice podnikatel stanoví sám, ale musí vyhovět gumovému ustanovení zákona, aby „nemařil průběh evidence tržeb“. Jaká taková hodnota bude? 10 vteřin? Půl minuty? Minuta?

Důležité bude, aby se to dalo při kontrole obhájit, což nemusí být jednoduché. Je jasné, že na pouliční prodej novin je minuta určitě příliš, naopak pokud bude někdo přijímat platbu za několik měsíců práce (řekněme za výtvarné dílo), na desetivteřinový limit to těžko ukecá.

Složitější otázkou je, jak se bude doba odezvy prokazovat. Technicky je prakticky nemožné to udělat nezpochybnitelně, takže zpochybnění při případné kontrole může přijít kdykoli. Raději si předem najděte soudního znalce pro příslušnou oblast.

Co je zjednodušený režim?

V určitých případech nebude nutné využívat klasický režim on-line evidence a údaje se budou odesílat až zpětně (do 5 dnů). Možnost použití tohoto režimu bude stanovena vyhláškou (počítá se například s prodejními automaty), další možností bude si požádat o povolení.

Pozor ale, že zjednodušený režim neznamená, že se nemusí vystavovat účtenky! Pokud tedy bude třeba pro prodejní automaty (na nápoje, cukrovinky, pamětní mince apod.) stanovena možnost použít zjednodušený režim, automaty budou muset stejně vydávat účtenky. Reálně to tedy znamená nutnost úpravy prakticky všech automatů, resp. spíše nahrazení novými, které bude umět účtenky vydávat. Stejně tak bude povinnost si tyto účtenky brát.

Co říct závěrem?

Zákon má velmi široký záběr a dotkne se každého. Přinese podnikatelům nové administrativní povinnosti a náklady, zpomalí prodej u stánků, bude znamenat nutnost vyměnit většinu prodejních automatů, umožní shromažďování ohromného množství údajů (obchodně výborně využitelných těmi, kdo se k nim dostanou) a v neposlední řadě umožní snadnou šikanu podnikatelů prostřednictvím zavírání provozoven a zákazů činnosti.

Tak co, líbí se vám to? Mně osobně tedy vůbec. Je to jeden z kamínků mozaiky v budování Velkého bratra, fašizaci společnosti, likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků a posilování závislosti na státu. Ale máme demokracii a většina lidí volila strany, které to slibovaly. Takže je to vlastně v pořádku. Nebo ne?

Autor: Lukáš Jelínek | pátek 27.2.2015 21:30 | karma článku: 29.40 | přečteno: 1516x


Další články blogera

Lukáš Jelínek

Andrej Babiš vyzývá úředníky k porušení služebního zákona

Končící ministr financí Andrej Babiš pozval zaměstnance ministerstva k sobě na Čapí hnízdo. Kdo pozvání přijme, poruší služební zákon, protože ten zakazuje přijímat výhody v částce nad 300 Kč.

18.5.2017 v 22:45 | Karma článku: 32.13 | Přečteno: 2113 | Diskuse

Lukáš Jelínek

EET odkryje rodná čísla podnikatelů

Jedním z málo známých důsledků zavedení EET bude zveřejnění rodných čísel všech fyzických osob, které budou EET podléhat. Týká se to jak živnostníků, tak i svobodných povolání.

8.11.2016 v 20:46 | Karma článku: 41.27 | Přečteno: 6163 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Josef Barta

Šaškárna po česku aneb jak bavit svět za peníze daňových poplatníků

Humor je kořením života a čím ho je více, tím lépe. Neplatí to ale v případech šaškáren inspekcí a kontrolních úřadů, které to provozují za peníze daňových poplatníků.

14.8.2018 v 14:50 | Karma článku: 39.68 | Přečteno: 2084 | Diskuse

Petr Šindelář

Povinná základní škola pro úplně všechny zatím povinná není

Část známých občanů ráno do práce ani školy běžně nevstává a žádné budíky nepotřebuje. Pro peníze na živobytí si chodí na úřady a bez naděje na lepší život zápasí s nudou. A nechápe, že klíč k řešení spočívá v nich samotných...

13.8.2018 v 9:52 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Erik Steinn

Telekomunkačná daň: sebereme zisky a zrušíme aukci.

Chceme lepší telekomunikace! Ano! říká ANO! Nebo NE Sebereme zisky a zrušíme aukci. Zisky dáme na pokrytí. Kmitočty umožní postavit jednu síť, kterou si operáři budou kupovat od státu.

13.8.2018 v 1:35 | Karma článku: 8.31 | Přečteno: 333 |

Richard Neugebauer

Je to prostitutka

Je to o svobodě, ekonomii, vězení pro dlužníky a nostalgii po krásné minulosti a ještě lepší budoucnosti . Aneb dlužníkům už nehrozí "otroctví"...

12.8.2018 v 13:35 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Karel Trčálek

Češi přišli s revolučním ekonomickým objevem, tureckým záchodem!

Já měl vždy dojem, že Vysoká škola ekonomická škola v Praze vypouští do světa odborníky a odbornice na slovo vzaté. No a teď se mi tento dojem vrchovatě potvrdil

8.8.2018 v 17:40 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 986 | Diskuse
Najdete na iDNES.cz